12 tipů, které vám pomohou najít nové zaměstnání

Ztratili jste zaměstnání a hledáte nové? Nebo chcete svou současnou pracovní pozici vyměnit za lepší, méně časově náročnou, lépe finančně ohodnocenou? V následujících odstavcích představujeme 12 rychlých tipů, které vám s tím pomohou:

 1. Budoucí zaměstnavatel se pochopitelně zajímá i o ambice uchazeče, o jeho představy o budoucím vývoji kariéry. Zaměstnavatelé mají zájem vyhledat nejvhodnějšího uchazeče nikoliv uchazeče, který splňuje všechny požadavky, ale jeho kvalifikace, praxe či ambice ho předurčují pro výkon jiné (vyšší) pozice a nabízené pracovní místo by pro něj bylo pouze východiskem z nouze.
 1. Hledání si nové práce je proces, který je nejen fyzicky, ale i psychicky náročný. Proto je dobré se připravit, zorganizovat čas a být připravený ze sebe vydat maximum. Pohovor může trvat přibližně 1 hodinu, rezervujte si dostatek času. Každý pohovor si vyžaduje náležitou přípravu. Improvizace je neprofesionální.
 1. Aktivně se ptát na práci přímo u firmy může být výhodné. Spousta firem nezveřejňuje inzeráty na nové zaměstnance. Někde také ocení vaši aktivitu. V každé firmě najdete člověka, který se stará o nábor nových zaměstnanců. Zeptejte se asistentky, zda by bylo možné s ním mluvit nebo alespoň získat kontakt.

 1. Každý si určitě jednou řekl, že takové dobré místo jako má ten a ten je možné sehnat jedině přes známé. A jistě máte pravdu. Takže pokud hledáte práci „rozhoďte sítě“ i mezi své známé ať se v práci poptají, jestli firma nehledá nového pracovníka.
 1. Prvním krokem při hledání nového zaměstnaní je detailní analýza vašich schopností, záměrů a životních cílů. Poté, co jste poznali svoje možnosti a víte, jak by se měl váš pracovní život ubírat, přichází další krok – úspěšné nalezení zaměstnaní.
 1. Mladí lidé, nejlépe absolventi technických či ekonomických oborů mají velmi dobrou možnost uplatnění v tzv. trainee programech. Jsou to projekty samotných firem, které spočívají v tom, že během 1–2 let projdete různými oddělení ve firmě. Po uplynutí této doby v trainee programu se rozhodne, jestli zůstanete na některém daném oddělení či půjdete hledat štěstí jinam.
 1. Pozorně si přečtěte pracovní smlouvu. Pokud už dostanete pracovní smlouvu, dejte si pozor, aby splňovala tyto náležitosti: druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, den nástupu do práce.
 1. Aktualizujte svůj životopis. Vyplatí se konzultovat svoje CV se starší a zkušenější osobou. Pokud nevíte, jak napsat CV, můžete použít strukturovaný formulář na pracovních portálech. Nezapomeňte na motivační dopis. U absolventa je důležitější než CV, protože se nemůžete pochlubit bohatou praxí. K životopisu doložte diplomy, certifikáty o absolvovaných kurzech a další doklady.
 1. Pokud jste při telefonickém rozhovoru s novým zaměstnavatelem nervózní a máte strach, že se zapomenete na něco důležitého zeptat, napište si v klidu poznámky na papír. Je důležité také dodržet určité zásady telefonického kontaktu, to znamená představit se, uvést důvod, proč voláte, ubezpečit se o tom, že hovoříte se správnou osobou apod.
 1. Inzerce zaměstnavatelů na volné pracovní místo vychází často i v běžných novinách, nebo ve specializovaných inzertních časopisech. Jelikož ale tyto noviny otisknou všechno, poptávky jsou někdy ne úplně férové (firma hledá pouličního prodejce, ale zabalí svou poptávku do lživých informací).
 1. Nezapomínejte sledovat i weby konkrétních společností. Zadání pracovní poptávky na velké internetové servery něco stojí a firmy často zveřejňují pracovní pozice a poptávky na svých webech, typicky na stránky s názvy kariéra v naší společnosti nebo prostě volná místa.
 1. Pokud nevychází současný postup, je čas změnit strategii. Namísto hledání práce přímo na internetu můžete zkusit konzultace s personalistou, nebo si sehnat placeného agenta, který hledá práci přímo pro vás. Neformální rozhovory s lidmi z daného odvětví mohou rovněž přinést své ovoce.

To bylo několik základních tipů, které vám mohou hledání nového zaměstnání značně ulehčit. Nyní se můžete již v klidu připravovat na přijímací pohovor.