Otázky, které uslyšíte na pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor? Pokud si kromě odborných znalostí připravíte odpovědi na následujících několik otázek, projdete přinejmenším obecnou částí bez úhony.

Povězte mi něco o sobě.

První dojem dělá mnoho, tudíž je tato otázka jednou z nejdůležitějších. Začněte popisem své nejvyšší kvalifikace a pokračujte zmínkou o všech stupních kariéry. Nepřekračujte ale hranici pěti minut.

Jaké jsou vaše silné stránky?

Vyberte tři největší přednosti a v krátkém příkladu popište, jak jste jich nejlépe využili během své kariéry. Může se jednat například o jazykové dovednosti či kreativitu.

Popište své slabiny.

Odpověď, že žádné slabiny nemáte, vám personalista věřit nebude. Pokud například ovládáte jazyk na nižší úrovni, než zaměstnavatel požadoval v inzerátu, řekněte to.

Jaké jsou vaše cíle?

Popište jak krátkodobé, tak i dlouhodobé cíle. Mluvte o vaší vysněné práci a nezapomínejte na spojnici s místem, o které se ucházíte.

Proč pro nás chcete pracovat?

Personalista chce z odpovědi slyšet, že jste o budoucí práci přemýšleli. Zde se vyplatí využít informace o firmě, které jste nastudovali před pohovorem.

Jaký plat si představujete?

Pokud se rozhodnete zmínit částku, měli byste se předem informovat o platech na obdobných pozicích. Namísto konkrétního čísla ale udejte spíše rozmezí od – do.

Kdybyste byl zvíře, jaké by to bylo?

Tuto otázku používají personalisté, aby viděli, zda umíte rychle myslet. O místo manažera se asi nebude ucházet králík a lev není dobrou sekretářkou.

Vždy byste měli mít po ruce i vaše vlastní dotazy na personalistu. Ukážete tím zájem a dozvíte se více jak o pracovním místě, tak i o společnosti, pro kterou chcete pracovat.

Další tipy a rady, jak se připravit na přijímací pohovor přinášíme v příspěvku s názvem Příprava na přijímací pohovor.