Kdy oznámit v práci těhotenství

Kdy oznámit v práci těhotenství? Jedná se o otázku, kterou řeší spousta těhotných žen a je pochopitelné, že mnohdy si samy neví rady. Jedná se o citlivou informaci, kterou nechcete okamžitě zveřejňovat, abyste to náhodou nezakřikla. Nemusíte se však bát, těhotná žena má v zákoníku práce mnoho výhod, které jsou na vaší straně. Buďte však velmi opatrná, určitě netoužíte po tom, aby bylo vaše těhotenství v práci tou nejžhavější novinkou týdne.

Kdy oznámit v práci těhotenství?

Na druhou stranu by bylo z vaší strany férové, aby se o vašem těhotenství dozvěděl alespoň váš zaměstnavatel. Jestliže ho na to včas připravíte, tak uvidíte, že vám ve finále ještě poděkuje. Kromě toho se s ním můžete domluvit, aby vaší radostnou zprávu nešířil dále. S těhotenstvím si buďte ale stoprocentně jistá. Jistě uznáte, že ani pro vás by to nebylo příjemné, kdybyste následující týden šla za zaměstnavatelem znova. Tentokrát ovšem z toho důvodu, že jste se spletla a nejste těhotná.

Je tedy čistě na vás, jakým způsobem budete svého zaměstnavatele (svého přímého nadřízeného) o svém těhotenství informovat. Klíčové je ovšem také vhodné načasování. Jde o individuální rozhodnutí, do kterého vstupují faktory jako je vaše zaměstnání, druh vykonávané práce nebo i samotný přístup zaměstnavatele. Není dobré se unáhlit, ani příliš otálet, i když jsou zaměstnání, kde třeba i měsíční prodleva navíc vůbec nevadí.

Férové jednání na prvním místě

To, kdy oznámit v práci těhotenství je jedna věc, druhá je již zmíněná férovost. Zaměstnavatel si bude muset během vaší nepřítomnosti najít náhradu a bez dostatečného množství času to nebude jednoduché. Mimo jiné připravujete i sebe o svá práva. Těhotná žena musí mít upravené pracovní podmínky, a to takovým způsobem, aby nedocházelo k porušení zákoníku práce. Povinnosti zaměstnavatele začínají v zabezpečení pracovního místa, na kterém bude těhotná žena vykonávat svou činnost. Mělo by se jednat o jednoduchou činnost, která neohrozí průběh těhotenství.

Na noční směny zapomeňte!

Mnoho žen tají své těhotenství také z důvodu, že chtějí dále pracovat na nočních směnách. Jestli vás zajímá proč, odpověď je jednoduchá, jde o příplatky, které za noční směnu zaměstnavatel platí. Na to byste měla ale pěkně rychle zapomenout. Peníze jsou sice v životě důležité, ale rozhodně by neměly být na prvním místě. V případě, že tedy děláte noční směny, měl by vás podle vyhlášky zaměstnavatel přesunout na denní či odpolední směny. Při rizikových pracích máte rovněž nárok na jiné pracovní místo, mimo jiné vám musí zaměstnavatel platit stejné finanční prostředky.