Jak je to s partnerskými vztahy na pracovišti

S přicházejícím jarem se vám možná již pěkně zapalují lýtka. Jak je známo, láska si příliš nevybírá, nemůžeme si ji zakázat ani nařídit. A tak je zcela logické a přirozené, že partnerské vztahy vznikají často také na pracovišti. Koneckonců řada lidí v ní tráví více času než doma.

Výhodou partnerských vztahů vzniklých na pracovištích je, že se snadno dají poznat některé specifické kvality druhého z partnerů. Je třeba dát ale pozor, aby se tyto vlastnosti, které daná osoba v práci vykazuje, týkaly i dalších oblastí života.

Pokud vám tedy začal být někdo v zaměstnání sympatický, nesnažte se ho vyhledávat víc, než odpovídá potřebám řešení pracovních úkolů. Neprobírejte s ním v pracovní době témata, ve kterých jste se názorově sešli, které vás baví a spojují, nevěnujte také příliš času osobní konverzaci. Zkrátka nezapomeňte, že v práci se má hlavně pracovat.

Dobře važte i to, zda je na místě vzniklý vztah zveřejnit, či naopak tajit. Na začátku bývá vhodnější do něj nezapojovat další osoby, postupně je však přirozené, že lidem okolo sdělíte, jak se věci mají. Záleží pochopitelně na tom, jaké máte spolupracovníky. V každém případě je však lepší rozvíjet milostný vztah mimo pracoviště než se stát kvůli němu středem zájmu a nadbytečných debat ostatních kolegů.

Partnerské vztahy na pracovišti byly, jsou a budou. Záleží pouze na míře, jakou ovlivňují vaší práci a práci ostatních.

Mnoho přitom záleží i na tom, zda jste vy či druhá strana svobodní nebo zadaní. Určitě není dobře zamilovat se do někoho, kdo je znám svými milostnými pletkami nebo je zadaný, případně má malé děti.

Platonická láska

Když druhá strana na vaše známky zájmu nereaguje, zkuste vyhodnotit, proč tomu tak je. Nesnažte se milostný vztah navázat za každou cenu. Neupínejte se na toho, kdo vás skoro nevnímá. Nevykládejte si jeho zdrženlivost ve svůj prospěch a nehledejte nějaká tajná znamení. Vezměte na vědomí, že existují i jiní lidé, nejen vaši spolupracovníci. Vyjděte si například s přáteli někam do společnosti.

Partnerský vztah se svým nadřízeným

Již tak složitá situace se stává ještě komplikovanější, když je jednou ze zúčastněných stran šéf, a v rámci zamilovanosti příliš protěžuje svou drahou polovičku. V takové chvíli by měl mít navrch rozum, ale pokud nejste své city schopni zvládnout, je lepší pracovní vztah rozpustit.

Máte-li tedy jinak smysl pro míru, mějte ji také v situaci, kdy jste možná víc plni emocí než pracovního úsilí. Obojí se dá dobře kombinovat, s city se to však nesmí přehánět. Je běžné, že zamilovaní se do práce sice více těší, ale zejména v období největší zamilovanosti v ní udělají mnohem méně práce. Mějte proto na paměti, že jde jen o určité období ve vašem životě. Bývá poměrně krátké, ale pracovat v daném podniku možná chcete několik let.

Partnerské vztahy na pracovišti nelze ale posuzovat paušálně. Jsou případy, kdy se takovéto vztahy stanou celoživotní láskou, ale řada případů zůstane pouze u několika týdenního flirtu. Nicméně ve vztazích na pracovišti by vždy měla být prioritou přidělená práce, a kdo to takto nezvládne, měl by jedno nebo druhé ukončit.